Play terapija

Terapija za odrasle

Unapredite svoj život uz pomoć psihoterapije

Kako terapija pomaže odrasloj osobi?

Psihoterapija je proces u kojem klijent radi sa stručnim terapeutom kako bi se suočio sa svojim emocionalnim, mentalnim i ponašajnim izazovima.

Tokom procesa, klijent i terapeut rade zajedno kako bi:

  • razumeli uzroke njihovih problema
  • identifikovali obrasce ponašanja i misli koje su im štetne
  • razvili strategije za poboljšanje mentalnog zdravlja i životnog zadovoljstva.

Terapije se odvijaju u prostorijama savetovališta ili online.

Kako izgleda psihoterapijska seansa?​

Psihoterapijska seansa izgleda tako što sedimo jedno naspram drugog ili imamo online sesiju i razgovaramo. Individualna psihoterapijska seansa traje 50 minuta i zakazuje se sedam dana unapred.

Kada se obično klijenti jave?

Na psihoterapiju klijenti dolaze najčešče kada se suoče sa situacijama koje su im izazovne.

Jako je važno da imaju stručnu podršku koja će im pomoći da prorade situaciju sa kojom se suočavaju i iz nje izađu snažniji i više integrisani.

Važno je da imaju podršku kada im je potrebna, onoliko dugo koliko im je potrebna na način koji će im najviše koristiti.

Šta je ključ uspešne terapije?

Kako bi terapija bila uspešna, klijent i terapeut moraju sarađivati i raditi zajedno kako bi postigli ciljeve koje su postavili za terapiju.

Otvorena i iskrena komunikacija između klijenta i terapeuta ključna je za uspešnost psihoterapije.

Kome je namenjena psihoterapija?

Tokom života ljudi se  susreću sa  sa različitim izazovima. Da bi ih uspešno rešili mogu  imati potrebu za stručnom podrškom u cilju:

  • Poboljšanja interpersonalnih odnosa
  • Prevazilaženja kriznih perioda
  • Prevazilaženja načina razmišljanja koji dovode do anskioznosti
  • Osnaživanja usled narušenih porodičnih odnosa
  • Prevazilaženja načina razmišljanja koji dovode do paničnih napada
  • Razvijanja emocionalne pismenosti
  • Razvoja ličnih potencijala
  • Jačanja kapaciteta za bliskost
  • Rešavanje kriza partnerskih odnosa
  • Razvijanja asertivne komunikacije

Kako izgleda proces?

Klijent i terapeut obično razgovaraju o problemima koji su doveli klijenta na terapiju.

Istražuju kako se ti problemi manifestuju u životu klijenta i kako utiču na njihovu sposobnost da žive pun i zadovoljan život.

Terapeut će postavljati pitanja, slušati i pružati podršku i razumevanje klijentu, koristeći različite tehnike kako bi pomogao klijentu da se suoči sa svojim izazovima.

Proces može uključivati kognitivno-bihevioralne tehnike koje se fokusiraju na promenu negativnih misli i ponašanja, psihodinamske tehnike koje se bave nesvesnim procesima i istorijom klijenta, ili humanističke tehnike koje se fokusiraju na lični razvoj i rast klijenta.

Transakciona analiza - modalitet koji koristimo u terapiji

Transakciona analiza je psihoterapijski pristup koji se fokusira na razumevanje i poboljšanje međuljudskih odnosa i komunikacije.

Ovaj pristup se razvio sredinom 20. veka, a njegov osnivač je Erik Berne.

Transakciona analiza se zasniva na teoriji da su naša ponašanja i odnosi sa drugim ljudima oblikovani određenim načinima razmišljanja i obrazaca ponašanja koje smo naučili u ranom detinjstvu.

Ova teorija govori o tri “stanja ega” – roditeljskom, odraslom i detinjstvu – koja se mogu razviti tokom interakcije sa drugim ljudima. Transakciona analiza takođe koristi koncepte kao što su “skriptovi” (uverenja o sebi i svetu) i “zaštitni mehanizmi” (načini na koje se branimo od neprijatnih osećanja).

Šta se postiže ovim pristupom u psihoterapiji?

Cilj transakcione analize je da pomogne ljudima da prepoznaju svoje obrasce ponašanja, nauče nove načine komunikacije i poboljšaju svoje odnose sa drugim ljudima. Terapijski proces može uključivati razgovor, vežbe, igru uloga i druge tehnike koje pomažu klijentu da postane svesniji svojih misli, osećanja i ponašanja i da ih promeni na način koji mu omogućava bolje funkcionisanje u svakodnevnom životu.

Shopping Cart