Enureza se odnosi na nekontrolisano mokrenje kod dece koja imaju dovoljno godina da očekujemo da već imaju stečenu kontrolu nad mokrenjem (obično nakon pete godine). Postoje dva tipa enureze: noćna enureza (mokrenje u krevet tokom noći) i dnevna enureza (nekontrolisano mokrenje tokom dana).
Nekoliko činjenica o enurezi kod dece
Uobičajena pojava: Enureza je relativno uobičajena kod dece i može se javljati kod oko 5-10% petogodišnjaka. U većini slučajeva, enureza se povremeno javlja i prolazi vremenom.
Fizički i psihološki faktori: Enureza može biti uzrokovana kombinacijom fizičkih i psiholoških faktora. Faktori kao što su spor razvoj sfinktera, genetska predispozicija, abnormalnosti u proizvodnji hormona antidiuretičkog hormona (ADH) i duboki san mogu doprineti enurezi. Takođe, stres, promene u životnoj sredini, emocionalni problemi ili medicinski problemi mogu uticati na pojavu enureze.
Važnost podrške i razumevanja: Važno je da roditelji pruže podršku i razumevanje detetu koje pati od enureze. Kritika i kažnjavanje deteta zbog enureze mogu pogoršati problem i negativno uticati na detetovu samopodsvest.
Konsultacija sa lekarom: Ako dete ima enurezu, važno je posetiti pedijatra ili lekara radi isključivanja eventualnih medicinskih problema koji mogu biti povezani sa enurezom. Lekar može pružiti savete i preporuke za upravljanje enurezom.
Enureza može biti izazovna za decu i njihove roditelje, ali većina dece izraste iz ovog problema tokom vremena. Strpljenje, razumevanje i podrška su ključni u upravljanju enurezom i pomažu detetu da se oseća sigurno i samopouzdano tokom tog perioda.
Enureza može imati psihološki uticaj na decu zbog emocionalnih i socijalnih posledica koje može izazvati.
Kako enureza može uticati na dete
Nisko samopoštovanje: Deca koja pate od enureze mogu razviti nisko samopoštovanje i osećati se sramotno zbog svoje nemogućnosti da kontrolišu mokrenje. Ovo može dovesti do negativne slike o sebi i narušavanja samopouzdanja.
Stres i anksioznost: Enureza može izazvati stres i anksioznost kod dece. Strah od izrugivanja, brige o tome kada će se sledeći put desiti nekontrolisano mokrenje i stres koji proizilazi iz održavanja tajne mogu negativno uticati na emocionalno blagostanje deteta.
Socijalna izolacija: Deca sa enurezom mogu se osećati izolovano i izbegavati socijalne interakcije iz straha od otkrivanja problema mokrenja. Ovo može uticati na njihove socijalne veštine, prijateljstva i uključenost u društvene aktivnosti.
Uticaj na kvalitet sna: Enureza može poremetiti san deteta, što može dovesti do umora, smanjene pažnje i koncentracije tokom dana. Ovo može uticati na njihovu sposobnost u školi i svakodnevnim aktivnostima.
Emocionalni stres porodice: Enureza može izazvati emocionalni stres i zabrinutost u porodici. Roditelji mogu osećati frustraciju, brigu i nemoć u vezi sa situacijom. Ovo može uticati na porodične odnose i dinamiku.
Važno je da roditelji pruže podršku detetu i pomognu mu da se nosi sa psihološkim uticajem enureze. To može uključivati razumevanje, ohrabrivanje, otvorenu komunikaciju i postepeno uvođenje strategija za upravljanje enurezom. Takođe, psihološka podrška stručnjaka može biti korisna za dete i porodicu kako bi se nosili sa emocionalnim izazovima koje enureza može doneti.