Modaliteti dečije terapije
Terapija igrom usmerena na dete - CCPT (Child Centered Play Therapy)
Kome je namenjena CCPT i kako doprinosi detetu?
Oblik terapije igrom namenjen pre svega deci uzrasta od 3. do 12. godine ali i kao pomoćna metoda deci starijeg uzrasta
Predstavlja veoma osnažujuć pristup namenjen deci koja imaju probleme u ponašanju ili emocionalne probleme ali i onima koji nemaju razvijene simptome a potrebna im je podrška i osnaženje.
Usmerena je na rešavanje dečijih poteškoća u psihosocijalnom razvoju, poboljšanju i razvoju samopouzdanja,samopoštovanja i strategija za savladavanje stresnih situacija usled koji se vrlo često deca povlače u sebe ili se preterano otvaraju.
Koje su prednosti ovakvog pristupa u terapiji igrom?
U ovom pristupu dete koristi svoje trenutne kapacitete i potencijale za izražavanje svog trenutnog osećanja, sreće, strahova,”ukočenih” misli, anksioznosti, želja itd.
Metoda detetu pomaže da se opusti i iznese svoje probleme ”nesvesno” uz profesionalno vođenje terapeuta.
Ceo proces traje prilično suptilno i bez dodatnog stresa na dete,a rezultati se vide u samom ponašanju i svakodnevnom funkcionisanju deteta. Ovaj pristup se može koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim pristupima, u sam proces su uključeni i roditelji.

Atačment plej terapija
Koji su benefiti ove metode u plej terapiji?
Atačment plej terapija je integrativni psihoterapijski pristup koji kombinuje terapiju igrom sa aktuelnim teorijama emocionalne vezanosti.
Prvi cilj ovog pristupa je da proceni potrebe deteta i porodice u pogledu afektivnog vezivanja, drugi da proceni rupture u postojećim obrascima a treći da reparira afektivnu povezanost na relaciji roditelj – dete i unapredi porodičnu komunikaciju.
Izgradnjom sigurnog afektivnog obrasca sa roditeljima dete se lakše suočava sa stresom u svakodnevnom okruženju i uspešnije je u izgradnji sopstvene autonomije.
Geštalt plej terapija
Na koji način geštalt plej terapija pomaže u radu sa decom?
Ovaj psihoterapijski modalitet namenjen je radu sa decom i adolescetnima i poseduje veliku jedinstvenost, snagu i efikasnost.
Razvila ga je Vajolet Oklander 70ih godina prošlog veka kao način razumevanja detinjstva za terapeute.
U svom članku (“Gestalt Play Therapy”), publikovanom u International Journal of Play Therapy, Vajolet Oklander (Violet Oaklander, PhD, RPT-S) smatra da je rad sa decom metodama geštalt terapije prirodan proces, jer je sama geštalt terapija organske prirode, ali i da je jako malo geštalt literature fokusirano na upotrebu geštalta u radu sa decom.
“Mi, koji radimo sa decom, koristimo mnoge kreativne, ekspresivne, razigrane tehnike, a naš rad se često pogrešno i vidi kao “samo igra”.”
Psihoterapija dece pomaže deci i mladim ljudima (tinejdžerima, adolescentima kasnije) da osveste i prihvate smisao različitih doživljaja , poput tuge, besa, bola, osećanja usamljenosti, napuštenosti, nemoći, itd.

Terapija igrom u tacni sa peskom (Sand tray)
Na koga je usmerena ova psihoterapijska metoda?
Sand tray psihoterapijski modalitet koristi se u radu sa decom od 5. godine pa sve do adolescentskog uzrasta.
Često se koristi u radu sa roditeljima a ima svoju primenu i u radu sa parovima.
Predstavlja ekspresivni i projektivni psihoterapijski modalitet koji uključuje otkrivanje i procesuiranje intra i inter personalnih poteškoća putem korišćenja specifičnih materijala kao neverbalne posrednike u komunikaciji vođene od strane edukovanog terapeuta.
Terapija igrom u tacni sa peskom (Sandtray Therapy) ima brojne mogićnosti primene i otklanja neke od ključnih prepreka u radu sa klijentima a neki od njih su:
- obezbeđuje potrebnu i efikasnu komunikaciju sa klijentima oskudnih verbalnih mogućnosti
- uklanja barijeru prilikom pokušaja odbrane verbalnim putem
- daje ekspresiju neverbalizovanim emocionalnim poteškoćama
- daje jedinstven kinestetski doživljaj
- dublji intra psihički problemi postaju brže dostupni
- služi za kreiranje neophodne terapeutske distance za klijenta
- efikasna je u prevazilaženju otpora kod klijenta
Transakciona analiza
Psihoterapijski pravac koji ima široku psihoterapijsku primenu a jedna od njih je i rad sa decom.
Gotovo svi koncepti koje TA koristi mogu se primeniti u radu sa decom bilo u preventivne ili terapijske svrhe na prilagođen način.
Terapija sa decom nema samo cilj da smanji simptome već i da pomogne detetu da izgradi novu priču za sebe i da joj da drugačije značenje.
Mnogi koncepti koji se koriste u radu sa odraslima, kao što je script, ego stanja, ugovori, ok pozicije, imaju uspešnu primenu u radu sa decom, naravno uz odgovarajuće prilagođavanje uzrastu i razvojnim karakteristikama deteta
Pronađite adekvatnu terapijsku metodu
Uz pomoć stručno vođenih konsultacija otkrijte koji od modaliteta dečije terapije najviše odgovara Vašem detetu.
